W dniach 31 maja – 01 czerwca 2008 r. Zarząd Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach zorganizował VIII Ogólnopolski Rajd Nocny Świętego Emeryka. Uczestnicy wyposażeni przez organizatorów w metalowe znaczki rajdowe, które w zostały sfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach, dokonali nocnego przejścia trasami pieszymi:

 1. Zagnańsk PKP – Tumlin – Góra Kamień – Barania Góra – szlak czarny – Oblęgorek (25km).
 2. Kielce PKP – Karczówka – Szczukowice – Podzamcze – Oblęgorek (25km).

Na mecie rajdu uczestnicy otrzymali gorący posiłek z wojskowej kuchni polowej oraz napoje (kawa, herbata) oraz przekazali treść haseł rajdowych związanych z pamiątkowymi obiektami, z którymi zapoznali się na trasach. Ponieważ wszystkie drużyny prawidłowo odszyfrowały treść haseł rajdowych, o zwycięstwie zadecydowała dogrywka polegająca na opowiedzeniu najbardziej zabawnej historyjki lub dowcipu. Zwycięzcą rajdu została ostatecznie dziesięcioosobowa drużyna Pana Tomasza Chodorowskiego ze Stalowej Woli – zdobywając tradycyjnie statuetkę Świętego Emeryka wykonaną przez ludowego artystę. Nagrody dodatkowe otrzymali także najstarszy i najmłodszy uczestnik rajdu.

Zobacz galerię VIII Rajdu Św. Emeryka - Oblęgorek 2008

Założenia organizacyjne rajdu zostały zrealizowane w całości. Stanowią one, że efektem rajdu ma być praktyczna popularyzacja walorów turystycznych i historii regionu świętokrzyskiego w połączeniu z aktywnym wypoczynkiem. Pomimo trudnego terenu oraz ciemności wszyscy rajdowicze wykazali się doskonałą orientacją w terenie, a wielu również dobrą znajomością legend i historii regionu.

Impreza przebiegła bezwypadkowo pod okiem obsługi opiekunów drużyn (w większości nauczycieli i przewodników PTTK), obsługi rajdu oraz wykwalifikowanego ratownika medycznego.

Oferta rajdu była przeznaczona dla wszystkich miłośników nocnego wędrowania, zarówno ze szkół oraz organizacji i stowarzyszeń zajmujących się turystyką, jak i turystów indywidualnych. W tegorocznym rajdzie udział wzięło 13 drużyn reprezentujących różne środowiska z całego Województwa Świętokrzyskiego. Na trasie nr 1 wędrowało 7 drużyn (94 osób), na trasie nr 3 6 drużyn (41 osób). Niestety na trasę nr 2 oraz trasę rowerową nie zgłosił się żaden uczestnik. W sumie na rasy rajdowe wyruszyło 135 osób. Trasy i metę rajdu obsługiwało 17 osób, co daje łączną liczbę 152 osób biorących udział w całym przedsięwzięciu. Wydano ponad 150 gorących posiłków dla uczestników rajdu oraz gości.

Ogromne zaangażowanie organizatorów a szczególnie członków Koła Przewodników Świętokrzyskich "Poświst" sprawiło, że frekwencja w tegorocznym rajdzie była większa niż w latach ubiegłych.

Współorganizatorami rajdu byli:

 • Agroturystyczny Majątek Ziemski Resztówka Sienkiewiczowska Oblęgorek, Pan Jerzy Sienkiewicz,
 • Gimnazjum nr 1 w Starachowicach,
 • Koło Przewodników Świętokrzyskich "POŚWIST" w Miedzianej Górze,
 • Koło Przewodników Świętokrzyskich w Starachowicach,
 • Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dorzecze Bobrzy" w Miedzianej Górze,
 • Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.

Cele VIII Rajdu Nocnego Świętego Emeryka zostały zrealizowane. Były to m.in.:

 • poznanie szlaków turystycznych w okolicy Kielc i Oblęgorka oraz walorów krajoznawczych Regionu Świętokrzyskiego,
 • promowanie aktywnego wypoczynku i zdrowego trybu życia,
 • kształtowanie postaw patriotycznych, upowszechnianie wiedzy historycznej i ekologicznej wśród młodzieży szkolnej.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem