VII edycja Rajdu Nocnego Świętego Emeryka odbył się w nocy z 2 na 3 czerwca 2007 roku, w ramach obchodów Roku Szlaków Turystycznych PTTK. Meta rajdu zlokalizowana była przy Domu Kultury w Mostkach. Do dyspozycji uczestników oddano 5 tras rajdowych (w tym 1 rowerową).

Informacje o rajdzie ukazały się w Gazecie Wyborczej, czasopismach lokalnych oraz w serwisach internetowych. Rozprowadzono także ponad 500 sztuk ulotek informacyjnych zawierających informacje o rajdzie.

Do udziału w rajdzie zgłosiło się 11 drużyn:

 • Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Wąchocku,
 • Drużyna Zespołu Szkół nr 3 w Chmielniku,
 • Drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Starachowicach,
 • Drużyna Gimnazjum nr 1 w Starachowicach,
 • Drużyna Gimnazjum nr 3 w Starachowicach,
 • Drużyna Gimnazjum Społecznego w Starachowicach,
 • Drużyna I Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach,
 • Drużyna Kamila Wójcika z Kielc,
 • Drużyna Piotra Rymarczyka ze Starachowic,
 • Drużyna Marka Gębskiego ze Starachowic,
 • Drużyna Rejonu Energetycznego Skarżysko-Kamienna.

Dodatkowo na trasę rowerową zgłosili się turyści indywidualni, którzy utworzyli drużynę rowerzystów.

Drużyny te wędrowały po trzech wybranych trasach pieszych oraz jednej rowerowej, zaopatrzone na starcie w ich opisy oraz pamiątkowe znaczki uczestnika rajdu (metalowe znaczki rajdowe).

Trasy te to:

 • trasa nr 1. piesza: Bodzentyn – Góra Sieradowska – Wykus – Mostki (20 km),
 • trasa nr 2. piesza: Starachowice – Polana Langiewicza – Wykus – Mostki (20 km),
 • trasa nr 3. piesza: Bliżyn – „Piekło Dalejowskie” – Suchedniów – Mostki (25 km),
 • trasa nr 5. rowerowa: Starachowice – Nowa Słupia – Bodzentyn – Michniów – Suchedniów – Mostki (59 km).

Wszystkie startujące drużyny zgłosiły się na metę rajdu w Domu Kultury w Mostkach. Łącznie stratowało w rajdzie 105 uczestników, obsługiwanych przez czternastoosobową kadrę rajdową. Razem 119 osób.

Ponieważ rok 2007 został ogłoszony „rokiem szlaków turystycznych”, wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali z tej okazji specjalne certyfikaty Zarządu Głównego PTTK w Warszawie.

Drużyny na mecie przekazały Sekretarzowi Kapituły Rajdu brzmienie haseł rajdowych utworzonych na podstawie informacji pozyskanych w czasie wędrówki – zgodnie z opisami tras rajdowych. Przedstawiciele poszczególnych drużyn brali też udział w konkursie strzeleckim z broni wiatrowej. 3 równorzędne nagrody przyznano w oparciu o wyniki uzyskane w obu konkurencjach konkursowych. Do nagrodzonych należeli zatem:

 • Drużyna z Kielc (Kamil Wójcik).
 • Drużyna rowerzystów (Tomasz Cygan).
 • Drużyna Gimnazjum nr 1 w Starachowicach (Krzysztof Kasprzyk)

Ponadto przyznano dwie nagrody nadzwyczajne dla:

 • Drużyny Zespołu Szkół nr 3 w Chmielniku (Grzegorz Niedbała)
 • Drużyny Rejonu Energetycznego ze Skarżyska (Krzysztof Cieślik).

Nagrodzone drużyny otrzymały cenne albumy „Magia Świętokrzyskiego Drzewa”, zakupione z dotacji uzyskanej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.

Drużynie Rejonu Energetycznego ze Skarżyska wręczono ponadto statuetkę tzw. „Świętego Emeryka szlakowego mniejszego”. Główna nagroda rajdowa, jaką była statuetka tzw. „Świętego Emeryka szlakowego większego” została wręczona panu Krzysztofowi Szczygłowi – który jako dyrektor Wiejskiego Domu Kultury w Mostkach już po raz drugi był życzliwym gospodarzem rajdowej mety naszego rajdu.

Należy ocenić że impreza spełniła oczekiwania jej uczestników. Regulamin tego rajdu kładący nacisk na odnajdywanie w terenie miejsc ciekawych oraz historycznie ważnych (m.in. Wykus) i tym razem sprawdził się w całym zakresie. Rajdowicze pomimo padającego deszczu przybyli na metę rajdu w Mostkach w doskonałym nastroju. Impreza przebiegła bezwypadkowo pod okiem 12 opiekunów drużyn (w większości nauczycieli i przewodników PTTK), obsługi rajdu oraz wykwalifikowanego ratownika medycznego.

Oferta rajdu była przeznaczona dla miłośników nocnego wędrowania, zarówno ze szkół oraz organizacji i stowarzyszeń zajmujących się turystyką, jak i turystów indywidualnych. W marcu b.r. nastąpiło zorganizowanie biura imprezy w Gimnazjum nr 1 w Starachowicach. Zarząd Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach sukcesywnie przygotowywał poszczególne zadania. Opracowane zostały trasy rajdu, projekt regulaminu oraz projekt znaczka rajdowego. Po ich zatwierdzeniu nastąpił druk i kolportaż ulotek informacyjnych, zarówno pocztą tradycyjną jak i elektroniczną. Informacje o rajdzie zostały umieszczone na wielu stronach internetowych, m.in.: własnej Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach, Zarządu Głównego PTTK w Warszawie, Starostwa Powiatowego w Starachowicach, Wortalu Turystycznego w Skarżysku. Informacje o rajdzie drukowały także gazety regionalne i lokalne. Przeprowadzenie imprezy nastąpiło zgodnie z planem w nocy z soboty na niedzielę 02/03 czerwca 2007 roku. W sumie w rajdzie brało udział 119 osób. Większość uczestników rajdu to młodzież szkolna, tak więc niewymierną wartością jest kształtowanie wśród niej postaw patriotycznych, upowszechnianie wiedzy i umiejętności z zakresu turystyki, krajoznawstwa, topografii, a także ochrony przyrody.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem